Úvod  Aktuality &gt: Doporučení pro montáž čteček systému Paxton

Doporučení pro montáž čteček systému Paxton

25. srpna 2016

Připravili jsme pro vás přehled základních pravidel pro montáž čteček systému Paxton. Poukážeme na různé instalační požadavky a provedeme rozbor jejich řešení.

Čtečky systému Paxton lze rozdělit do dvou kategorií dle jejich vnitřního vybavení. Zatímco autonomní čtečky mají veškerou paměť v sobě a jejich kabeláž nese jen napájení a kontakty, čtečky systémů Paxton Switch2 a Paxton Net2 slouží jako převodníky bezdrátově předané informace na drátový výstup, a to datový.

Nadstavení kabelu čtečky

Samotný datový přenos mezi čtečkou a její řídicí jednotkou je tak prvním bodem, kterým se budeme zabývat. Velmi častý dotaz zní: "Jak daleko může být čtečka od své řídicí jednotky?" Tento dotaz úzce souvisí s použitou kabeláží. Doporučení výrobce je následující:

  • Kabel BELDEN 9538 (osmižilový) pro vzdálenost 5-25 m
  • Kabel BELDEN 9540 (desetižilový) pro vzdálenost 25-100 m

Přenos do vzdálenosti do 5 m je zajištěn již z výroby, kdy každá čtečka systémů Switch2 / Net2 je opatřena 5m kabelem. Kabel je do čtečky pečlivě zalitý, což zajišťuje její venkovní krytí IPX7 a odolnost v teplotním rozsahu -35 až +66 °C.

Na některých instalacích však bývá pro nadstavení čtečky nesprávně použit kabel UTP, který je běžněji dostupný. Důvodem může být také náhrada staršího systému. S ohledem na to, že výstupní datová komunikace čtečky je formátu Clock&Data (Clock = cyklické střídání 01010101…., Data = číslo karty v binární formě), je nepřípustné, aby oba signály šly po jednom krouceném datovém páru (komunikace by se zarušila), je však vyzkoušené, že pokud se pro Clock&Data využijí dva vodiče různého datového páru, bývá přenos i do vzdálenosti cca 20 metrů spolehlivý.

Umístění čtečky

Další faktor se týká umístění čtečky – jaká je správná výška pro čtečku, na jaký podklad se má montovat, apod. Správnou instalační výšku čtečky může ovlivňovat například dostupné místo na stěně, ale i některé specifické faktory jako montáž čtečky do turniketu, na vjezdový sloupek, apod. Obecně u ovládacích prvků je doporučená instalační výška 120-140 cm nad zemí, v případě montáže do turniketů je výška dána rozměrem zařízení a čtečka bývá cca 100 cm nad zemí.

Klíčová je také vhodná volba podkladu, na nějž se má čtečka umístit. Každá čtečka vyzařuje elektromagnetické pole, které je pohlcováno feromagnetickými materiály. Přímé umístění na kovový podklad (např. vjezdový sloupek) tedy způsobí, že čtecí dosah bude razantně snížen. Vhodným doporučením je v takovém případě umístění dielektrické podložky (plast, dřevo, apod.) mezi čtečku a kovový podklad tak, aby čtecí pole zůstalo co nejvíce zachováno.

Uživatelské rozhraní

Uživatel se s přístupovým systémem setkává na úrovni dvou faktorů – čtecího dosahu a signalizace čtečky. Kromě umístění čtečky, popsaného výše, je čtecí dosah ovlivněn také tím, co přesně je čteno. Uživatelské identifikátory mohou mít různé tvary a obecně platí, že čím větší identifikátor a nižší frekvence (například karta formátu EM-Marine na frekvenci 125 kHz), tím vyšší čtecí dosah. Zatímco zmíněná karta může pracovat v dosahu až 10 cm od čtečky, klíčenka Mifare  (13,56 MHz) bude přečtena jen ve vzdálenosti zhruba poloviční.

Další otázkou je, jakým způsobem čtečka signalizuje, že je, nebo není povolen průchod. Základní čtečky Paxton řady P, dodávané ve třech velikostech 38 x 78 mm, 50 x 100 mm a 75 x 145 mm, obsahují trojici LED diod, barevně signalizujících povolený, či zakázaný průchod a zastřeženou oblast za čtečkou. Čtečka navíc obsahuje bzučák, který nelze softwarově deaktivovat, ale pípání lze utlumit plastickou hmotou, vtlačenou do otvoru zvukovodu. Při povoleném průchodu tak může být čtečka relativně potichu, což nachází uplatnění například v nemocničních prostorech.

Čtečky Paxton – široká škála designu, pohodlná instalace

Společnost Paxton nabízí celou řadu designově zpracovaných čteček. Ruku v ruce s šířkou nabídky respektuje i snadnost zapojení těchto komponent – kabeláž čtečky obsahuje osm barevně odlišených vodičů, korespondujících s barevným označením svorek na řídicí jednotce.

Řada principů, uvedených v tomto článku, platí také pro klávesnice systému Paxton. Ty negenerují žádné čtecí pole, proto otázka na jaké povrchy jsou instalovány, je irelevantní, nicméně principy pro signalizaci a kabeláž jsou stejné.

Chcete se dozvědět více o montáži systému Paxton? Kontaktujte nás, rádi vám poradíme.

Mohlo by vás zajímat:

Bezdrátový Paxton - ano či ne?
Přístupový systém Paxton nabízí pro své síťové řešení dvě základní varianty komunikace – drátovou a bezdrátovou. Jaké jsou výhody použití těchto řešení a v jakých situacích jsou jednotlivé možnosti vhodnější?

Počítání osob v systému Paxton
Jednotka Occupancy indicator umožňuje počítání osob v objektu, nebo může přinášet informace o obsazenosti parkoviště. Tato jednotka je doplněním systému Paxton Net2 a rozšiřuje jeho možnosti na úroveň jednoduché analýzy. Podívejte se, jaké další vlastnosti nabízí.

7 tipů, jak nastavit systém Paxton
Základní funkcí přístupového systému Paxton je správa a monitoring pohybu osob v objektu. Pro sofistikovanější řízení a snazší uživatelské ovládání je k dispozici celá řada rozšiřujících funkcí. Připravili jsme pro vás 7 tipů, jak tento systém nastavit.

 
Mapa webuO webu | Tisknout stránku  | 
|
Vyrobila: Omega Design
 
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace  Rozumím