Úvod  Aktuality &gt: Topologie systému Paxton na rozsáhlých instalacích

Topologie systému Paxton na rozsáhlých instalacích

23. srpna 2017

Dveřní jednotky systému Paxton Net2 umožňují několik způsobů propojení na rozsáhlejších instalacích. Výhody a úskalí jednotlivých typů propojení shrnuje následující článek.

Systém Paxton Net2 je moderním přístupovým řešením pro aplikace nejrůznějšího rozsahu. Nabízí správu až 1.000 dveří a 50.000 uživatelů. Klíčovým komponentem tohoto systému je dveřní řídící jednotka Net2 plus. Ta je vybavena následujícími rozhraními:


2 vstupy pro čtečky
2 relé výstupy pro ovládání 1 dveří (například dveřní zámek + přídavný magnet)
Vstup pro odchodové tlačítko
Vstup pro dveřní kontakt
Technické vstupy: tamper boxu, výpadek zdroje
Integrační rozhraní (2x vstup, 1x výstup) pro propojení s EZS systémy
Komunikační rozhraní: Ethernet + RS-485

Hvězdicové a sběrnicové zapojení
Dispozice Ethernet rozhraní na dveřní řídící jednotce umožňuje její přímé propojení do aktivního prvku (switche / routeru). Jednoduchost takového zapojení se využívá zejména na menších instalacích (cca. do deseti jednotek). Pokud jsou však jednotky blízko sebe, nebo dokonce centralizovány do jedné (zpravidla technické) místnosti, může být výhodnější sběrnicový způsob propojení.

Taková typologie znamená propojení všech řídících jednotek jedním datovým UTP / FTP kabelem do linky a zapojení kterékoli z nich do datové sítě. Limit délky sběrnice mezi řídícími jednotkami je 1.000m, početní limit je 200 jednotek. Při návrhu je však vhodné uvažovat, jak rozsáhlý segment přístupového systému necháme fungovat dohromady – při poruše řídící jednotky, napojené do datové sítě, totiž i zbylé jednotky přestanou komunikovat s řídícím softwarem.

Hybridní zapojení
Určitým řešením je kombinované, hybridní zapojení. V objektu s více podlažími je vždy jedna jednotka na každém patře zapojena do datové sítě objektu a zbylé jednotky jsou k ní sběrnicově připojeny – výhodou takového zapojení jsou nízké nároky na množství kabeláže. Při poruše jakékoli dveřní jednotky v objektu navíc nevypadává kompletní správa přístupu v domě, ale maximálně jeden segment sítě přístupových jednotek (tj. jedno patro).

Prevencí zmíněných výpadků je důslednost při zapojení a důkladná kontrola funkce při oživení systému. Kromě vizuální kontroly (signalizace povoleného / zamítnutého průchodu na čtečce, kontrola základních funkcí softwaru, apod.) lze proměřit i správnost zapojení sběrnice, a to následovně:
Datový pár: musí být 60 až 85Ω
Zem / Rx+: musí být <100Ω
Zem / Tx+: musí být >100Ω

                     
      

Další možnosti propojení

Přítomností Ethernetového rozhraní na řídící jednotce Net2 plus se systém Paxton Net2 stává fakticky síťovým systémem. Topologie systému tak nehraničí jen v rámci jednoho objektu, ale jeden software může spravovat několik objektů, vzájemně propojených pomocí VPN či WAN. Každý objekt pak může mít vlastní klientský software pro dodatečnou lokální správu, realizovanou operátorem s příslušným oprávněním.

Specifickou možností rozšíření systému jsou pak bezdrátové dveřní jednotky Net2 nano a Net2 PaxLock. Zatímco první jednotka je určena pro dveře, u nichž není problém s přivedením napájení, avšak nelze realizovat datové propojení (např. střecha výtahu či vstup v historické budově), zařízení Net2 PaxLock je již plně bezdrátové řešení dveřního kování s integrovanou čtečkou karet pro dveře bez možnosti jakékoli kabeláže. Oba uvedené prvky komunikují se softwarem přes bezdrátové přístupové body s dosahem 20 až 30m ve volném prostoru.

V případě požadavku na konzultaci vašeho projektu přístupového systému neváhejte kontaktovat náš tým technické podpory.

 
Mapa webuO webu | Tisknout stránku  | 
|
Vyrobila: Omega Design
 
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace  Rozumím